Úvod do dějiny ekonomického myšlení



Dějiny evropského myšlení, resp. Dějiny myšlení dnešní moderní „euro-americké“, či prostě „západní civilizace“ lze beze vší pochybnost vystopovat ke starověkým civilizacím středomořské oblasti.

Pro dějiny Západní civilizace má pak obzvláště důležitý význam civilizace starověkého Řecka, která dala nejenom „vzniknout“ četným přírodním i humanitním vědám, ale rovněž zprostředkovala a byla sama výrazně ovlivněna poznatky ostatních, mnohdy často mnohem starších civilizací z oblastí nejen středního moře a blízkého východu (civilizace starého Egypta, Mezopotámie, Asýrie, Babylonu, Akkadu aj.), ale i ze vzdálenějších oblastí Staroindické civilizace, či dokonce Číny.

Rovněžtak dějiny jedné, po formální stránce, nejmladší vědecké disciplíny – Ekonomie, můžeme vysledovat zpět do starověkého Řecka.

Při studiu dějiny ekonomického myšlení starověkého Řecka a antiky obecně je nutné si prvně uvědomit jeden velice důležitý fakt, a to, že byť Starořecká civilizace pěstovala jistou formu ekonomického myšlení, nelze ani přinejmenším v této době hovořit o ekonomii jakožto o vědě v moderním slova smyslu. Ekonomie jakožto vědní disciplína se svou vlastní metodologií, předmětem zkoumání a jasně vymezeným obsahem, je záležitostí relativně nedávných dějin, konkrétněji 19. století. Ekonomie, pokud lze o ní vůbec v kontextu starého Řecka takto hovořit, byla nikoliv samostatnou vědou, ale „pouze“ součástí filosofie a státovědy. Nicméně i přes absenci ucelenějších ekonomických názorů, někteří z Řeckých autorů zformulovaly takové ekonomické myšlenky, které se znovu objevily až o více jak dva tisíce let později a výrazně tak přispěli při vývoji ekonomiky, jako vědy, kterou známe dnes.